Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Świat Tworzyw

07.03
2016

Termoplastyczne materiały kompozytowe wzmacniane włóknami ciągłymi

Termoplastyczne materiały kompozytowe wzmacniane włóknami ciągłymi

 

Na drodze do udanej produkcji seryjnej na dużą skalę

 

·       Symulacja procesu i właściwości materiału.

·       Opracowywanie prototypów przedprodukcyjnych we własnej jednostce demonstracyjnej.

·       Wysoka jakość powierzchni dzięki wariotermicznej kontroli temperatury odlewu.

 

Kolonia – Na targach JEC World Composites Show & Conference 2016 (8-10 marca) spółka Bond-Laminates, podmiot zależny koncernu LANXESS, będzie prezentować nowe zastosowania dla swoich termoplastycznych materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknami ciągłymi z serii Tepex. – Podczas tego wydarzenia, które należy do najważniejszych targów materiałów kompozytowych na świecie, chcemy zaprezentować możliwości oferowane przez półprodukty kompozytowe w zakresie właściwości mechanicznych i wyglądu. Odnosi się to w szczególności do produkcji metodą hybrydowego formowania wtryskowego, które łączy w sobie tworzenie półproduktów z formowaniem wtryskowym – mówi Jochen Bauder, dyrektor zarządzający spółki Bond-Laminates.

 

 

Formowanie i obtryskiwanie bezpośrednio wewnątrz formy

 

W hybrydowym formowaniu wtryskowym półprodukty kompozytowe są formowane i obtryskiwane bezpośrednio w ramach jednorazowego zautomatyzowanego procesu wewnątrz formy wtryskowej, co skraca proces produkcji. Maleją również koszty inwestycji dzięki wyeliminowaniu narzędzi formujących. Wynikiem są bardzo precyzyjne, trójwymiarowe komponenty o niezmiennie wysokiej jakości, które nie wymagają dodatkowej obróbki i obejmują zintegrowane elementy takie jak mocowania i prowadnice. – Długość cyklu przy tym niezawodnym i stabilnym procesie produkcji wynosi teraz 60 sekund lub nawet mniej, co umożliwia seryjną produkcję złożonych komponentów w sposób wydajny pod względem kosztów i na masową skalę – wyjaśnia Jochen Bauder.

 

W zakładzie w Brilon spółka Bond-Laminates zainstalowała jednostkę demonstracyjną, prezentującą między innymi w pełni zautomatyzowany proces przetwarzania materiału Tepex przy wykorzystaniu metody hybrydowego formowania wtryskowego. – Dzięki niej pomagamy klientom w opracowywaniu prototypów przedprodukcyjnych – komentuje Bauder.

 

Informacje na temat lokalnego ułożenia włókien dzięki symulacji drapowania

 

Spółka Bond-Laminates jest również w stanie przeprowadzić symulację wszystkich etapów procesu hybrydowego formowania wtryskowego, niezależnie od tego, czy chodzi o drapowanie półproduktów kompozytowych, czy o wypełnianie formy przy obtryskiwaniu wkładek. – Na podstawie lokalnego ułożenia włókien w uformowanym półprodukcie, o którym informacje uzyskujemy dzięki symulacji drapowania, możemy również dokładnie obliczyć mechaniczne właściwości komponentu i dostosować wzór do planowanych obciążeń – mówi Jochen Bauder. Narzędzia do obliczeń dowiodły swojej niezawodności i precyzji, gdyż były stosowane w odniesieniu do wielu prototypów i komponentów.

 

Atrakcyjne powierzchnie do warstw wierzchnich

 

Hybrydowe formowanie wtryskowe półproduktów z materiału Tepex doskonale się nadaje nie tylko do produkcji niewidocznych z zewnątrz komponentów strukturalnych, takich jak elementy pasa przedniego, dźwignie hamulca czy siedziska foteli, ale także do wielu zastosowań, gdzie materiał ten będzie widoczny, czyli na przykład obudów elementów elektronicznych i komponentów sprzętu sportowego, które muszą również dobrze wyglądać. Wariotermiczna kontrola temperatury formy zapewnia taką jakość powierzchni, która spełnia wysokie wymagania. – To właśnie będziemy pokazywać na naszym stoisku w Paryżu, wykorzystując naszą jednostkę demonstracyjną. Będziemy się starali zaprezentować możliwości projektowe, które otwiera materiał Tepex w dziedzinie hybrydowego formowania wtryskowego – mówi Jochen Bauder.

 

Na targach JEC spółka Bond-Laminates przedstawi zintegrowane, odporne na zgniecenie siedziska foteli do niemieckich samochodów sportowych oraz wiązania narciarskie jako przykłady wydajnych pod względem kosztów komponentów strukturalnych produkowanych seryjnie metodą hybrydowego formowania wytryskowego. – Aby wyjaśnić proces zautomatyzowanego hybrydowego formowania wtryskowego naszym klientom, wyświetlamy film prezentujący proces produkcji seryjnej różnych komponentów pokazywanych na targach – tłumaczy Jochen Bauder.

 

Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2014 roku osiągnął sprzedaż o wartości 8 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 16 300 pracowników w 29 różnych krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu LANXESS jest rozwój, produkcja i dystrybucja tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych, półproduktów oraz specjalistycznych substancji chemicznych. LANXESS należy do głównych indeksów zrównoważonego rozwoju: Dow Jones Sustainability Index (DJSI World i DJSI Europe) oraz FTSE4Good.

 

Stwierdzenia dotyczące przyszłości

Niniejsza informacja prasowa zawiera pewne wypowiedzi dotyczące przyszłości oparte na aktualnych założeniach i prognozach koncernu LANXESS AG. Różne znane i nieznane zagrożenia, niewiadome i inne czynniki mogą przyczynić się do powstania znacznych rozbieżności pomiędzy rzeczywistymi przyszłymi wynikami, sytuacją finansową, rozwojem i osiągnięciami firmy a podanymi tutaj przewidywaniami. Koncern nie bierze odpowiedzialności za uaktualnianie stwierdzeń dotyczących przyszłości ani za dostosowanie ich do przyszłych zdarzeń lub rozwoju sytuacji.

 

Informacje dla redaktorów:

Wszystkie informacje prasowe publikowane przez koncern LANXESS wraz z towarzyszącymi im zdjęciami można znaleźć na stronie internetowej http://press.lanxess.com. Aktualne zdjęcia członków zarządu oraz inne materiały graficzne dotyczące koncernu LANXESS dostępne są na stronie internetowej http://photos.lanxess.com. Najnowsze materiały filmowe, pliki audio i podcasty można znaleźć na stronie internetowej http://multimedia.lanxess.com.

 

Dodatkowe informacje dotyczące produktów chemicznych oferowanych przez koncern LANXESS można znaleźć w naszym WebMagazine pod adresem http://webmagazine.lanxess.com.

 

Szukaj nas na portalach Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn i YouTube:

http://www.twitter.com/LANXESS

http://www.facebook.com/LANXESS

http://www.instagram.com/lanxess

http://www.linkedin.com/company/lanxess

http://www.youtube.com/lanxess

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito