Branża Tworzyw Sztucznych Na Podkarpaciu
Regionalne inteligentne specjalizacje (RIS) odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej polityce rozwoju społeczno-gospodarczego, szczególnie w kontekście strategii wspieranych przez Unię Europejską. Jest to narzędzie umożliwiające bardziej efektywne wykorzystanie potencjału rozwojowego regionów definiowane w ramach Regionalnych Strategii Innowacji. Poprzez świadome inwestowanie w wybrane obszary o wysokiej wartości dodanej, sprzyjają one budowaniu silnej, innowacyjnej gospodarki oraz podnoszeniu spójności społecznej. RIS pozwalają skoncentrować zasoby na najbardziej obiecujących obszarach rozwoju, wzmacniać w tych obszarach innowacyjność i konkurencyjność, pobudzać współpracę w ramach tzw. modelu poczwórnej helisy (nauka, biznes, administracja, społeczeństwo), stymulować zrównoważony rozwój oparty na idei ochrony środowiska, cyfryzacji czy transformacji energetycznej.
W województwie podkarpackim, zgodnie z aktualną Regionalną Strategią Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030, do regionalnych inteligentnych specjalizacji należą:
Proces rozwoju regionalnego systemu innowacji, bazującego na RIS, należy do zadań samorządu regionalnego i jest realizowany obecnie w ramach projektu „Podkarpackie - Inteligentny Region” wdrażanego w ramach działania 1.5. Regionalne Inteligentne Specjalizacje FEP 2021-2027. Projekt ten zakłada m.in. aktywne działania wspierające proces tzw. „przedsiębiorczego procesu odkrywania” oraz sieciowanie współpracy i aktywizowanie interesariuszy regionalnego systemu innowacji.
Jednym z działań podjętych w ramach projektu było stworzenie koncepcji pilotażowego świadczenia usług przez organizacje integrujące sektory oraz ogłoszenie w sierpniu 2024 roku zapytania na świadczenie usług przez te organizacje. Przedmiotem zamówienia było „pilotażowe świadczenie usługi współpracy w zakresie wsparcia sieciowania interesariuszy systemu innowacji w województwie podkarpackim oraz wzmocnienia ich aktywnego udziału w realizacji procesu przedsiębiorczego odkrywania”. Przetarg skierowany był do klastrów reprezentujących branże obecnych inteligentny specjalizacji oraz, co bardzo istotne, potencjalnych sektorów wzrostowych.
Firma INNpuls Sp. z o.o. z Rzeszowa, będąca koordynatorem klastra Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych POLIGEN (POLIGEN) złożyła ofertę na prowadzenie działań sieciowania współpracy w ramach szeroko pojętej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i podpisała umowę na realizację planowanych działań.
W ramach realizowanych zadań zespół ekspertów m.in.:
Prowadzone są także działania wspierające samorząd województwa w monitorowaniu kierunków rozwoju i wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji, opracowywaniu koncepcji wydarzeń branżowych, uczestnictwa w spotkaniach Podkarpackiej Rady innowacyjności.
Wszystkie te działania ukierunkowane są przede wszystkim na pogłębioną analizę potencjału branży tworzyw sztucznych w regionie pod kątem kryteriów branych pod uwagę przy identyfikowaniu potencjalnych inteligentnych specjalizacji, tj.:
Wnioski płynące z prowadzonych działań jednoznacznie wskazują, że branża tworzyw sztucznych w regionie posiada wszystkie niezbędne cechy, aby w ramach procesu przedsiębiorczego odkrywania, uznać ją za kolejną inteligentną specjalizację regionu. CDN.
* * *
Autorzy:
Prof. Maciej HENECZKOWSKI
Jacek SZCZERBA (ENTERIO s.c., Serwis WWW.TWORZYWA.PL)
Paweł WACNIK (INNpuls Sp.z o.o., koordynator KPTS POLIGEN)