Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

21.02
2020

Sytuacja na Rynku Poliamidów w Styczniu

Na rynku poliamidu 6, w wyniku wzrostu cen benzenu w styczniu, wywierano dodatkową presję na marże w całym łańcuchu. Sytuacji nie poprawił utrzymujący się słaby popyt, który doprowadził do tego, że główni zintegrowani i niezintegrowani producenci obniżyli wskaźniki produkcyjne do około 75% w ostatnich miesiącach. Cena kontraktowa benzenu w styczniu wzrosła o 64 EUR/T do 679 EUR/T, co stworzyło sytuację, że dostawcy musieli podjąć próbę podwyżki cen natychmiast po świątecznej przerwie, aby powstrzymać dalszą erozję marży. Początkowa pozycja producentów dotyczyła podwyżek równych połowie wzrostów benzenu (około 30 EUR/T), podczas gdy konsumenci przeciwstawili się zmianie cen z poprzednich miesięcy. Jednak, podobnie jak w przypadku kaprolaktamu, uczestnicy rynku wykazali się pewną elastycznością, a także powiązali rozliczenia w styczniu z zobowiązaniami za luty. Wzrost o 10 EUR/T oceniono jako reprezentatywny dla większości wolumenu sprzedawanego w styczniu, a ceny osiągnęły przedział 1730-1880 EUR/T. Oczekuje się kolejnego gwałtownego wzrostu ceny kontraktowych benzenu w lutym, co może ponownie skłonić do kolejnej trudnej rundy negocjacji. Kilku producentów już poinformowało klientów o swoich zamiarach podniesienia cen w lutym na polimer i kaprolaktam, w odpowiedzi na wzrost cen benzenu.

 

BASF zamierza zwiększyć ceny o 120 EUR/T ze skutkiem od 1 lutego dla produktów poliamidu 6, kaprolaktamu oraz blend na bazie poliamidu 6/66. Lanxess wydał również oświadczenie o wzroście cen o 120 EUR/T, ze skutkiem od 1 lutego, dla kaprolaktamu i polimeru. DSM opublikowało powiadomienie o podwyżce cen swoich gatunków poliamidu 6 o 130 EUR/T w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz Afryka. DOMO planuje podwyższyć ceny kaprolaktamu i polimerów o 100 EUR/T, począwszy od 1 lutego.

 

Sytuacja na rynku inżynieryjnego poliamid 66, w styczniu przybrała nieco bardziej optymistyczny ton, ale rynek jest daleki od zdrowego poziomu popytu. Uczestnicy rynku stwierdzili, że popyt poprawił się w styczniu, przynajmniej w porównaniu ze słabymi poziomami odnotowanymi pod koniec 2019 roku. Przyczyna zwiększonego popytu nie była jak do tej pory klarowna.

 

Rejestracje samochodów w Europie poprawiły się końcem 2019 roku, ale trendy krótkoterminowe wciąż nie są oczywiste. Kryzys w branży motoryzacyjnej znacząco obniżył popyt na inżynieryjny PA 66. Uczestnicy rynku, z rosnącym naciskiem na pojazdy elektryczne starali się zrozumieć, jaką rolę odegra wiele inżynieryjnych tworzyw termoplastycznych - w tym PA 66 - w przyszłym rozwoju branży. Pod koniec 2019 roku, rynek PA 66 znalazł się pod silną presją cenową, a negocjacje w sprawie cen na 2020 roku przeciągnęły się na grudzień. W niektórych rozmowach można było usłyszeć, że obniżki cen w tym roku były zgodne ze wzrostami osiągniętymi w 2019 roku. Jako najbardziej reprezentatywny poziom cen poliamidu 66 w styczniu przyjęto 3050-3200 EUR/t. Wiele cen nadal utrzymywało się jednak poniżej 3000 EUR/T dla zwykłych przedsiębiorstw, a poziomy 2700-2800 EUR/T powszechnie znane były jako normy rynkowe. W styczniu pojawiły się rozmowy na temat transakcji spotowych w wysokości 2500-2600 EUR/T.

 

Zakup przez firmę BASF działalności poliamidu 66 firmy Solvay ma zostać zakończony 31 stycznia 2020 roku. Według uczestników rynku nowe podmioty gospodarcze będą gotowe do wznowienia normalnej działalności 1 lutego. Pracownicy Solvay od wielu miesięcy nie wiedzą, czy dołączą do BASF, czy też przeniosą się do DOMO. BASF przejmie kontrolę nad 50% udziałem Solvay w spółce joint venture z adiponitrylem Butachimie z Invista, a także stanie się 50% właścicielem fabryki kwasu adypinowego w Chalampe we Francji, w ramach joint venture z DOMO. Po przejęciu części „remedium” DOMO nabyło również obiekty Solvay w Belle-Etoile i Valence, Francja; Gorzów, Polska; i Blanes, Hiszpania. Zakłady te produkują HMDA, sól AH, polimer bazowy poliamid 66, inżynieryjny poliamid 66 oraz proszek do drukowania 3D z poliamidu 6.

 

Drugim wydarzeniem, które ma nastąpić 31 stycznia, jest „Brexit”, oficjalne wystąpienie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Po tym wydarzeniu obie strony planują rozpocząć złożone negocjacje dotyczące współpracy handlowej i gospodarczej. Rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że chce wynegocjować i podpisać wszystkie traktaty do końca 2020 roku. /Źródło: TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito