Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

09.01
2020

Sytuacja na Rynku Poliamidów w Grudniu

Uczestnicy rynku inżynieryjnego poliamidu w Europie nie będą wspominać roku 2019 z wielkim entuzjazmem. Na rynku poliamidu 6 przez większość roku podaż przewyższała popyt, co doprowadziło do ostatecznej nadpodaży i zmniejszenia wskaźników wykorzystania mocy produkcyjnych. Marże w całym łańcuchu zostały skompresowane, a w drugiej połowie roku dominowały wysiłki zintegrowanych i niezintegrowanych producentów, aby znaleźć sposoby na utrzymanie rozsądnego poziomu marż zarówno dla polimeru, jak i kaprolaktamu.

 

W przypadku inżynieryjnego poliamidu 6 ceny były stabilne w grudniu i mieściły się w zakresie 1720-1870 EUR/T DDP, pomimo kolejnego gwałtownego wzrostu cen kontraktowych na benzen. Mimo to większość cen przesunęła się w kierunku dolnego zakresu przedstawionych cen. Zintegrowani producenci oferowali konkurencyjne ceny w ostatnich tygodniach i miesiącach. Nie ulegną one zmianie, dopóki nie nastąpi wyraźny wzrost popytu. Ponadto uczestnicy rynku zauważyli rosnącą presję ze strony konkurencyjnych ofert importowych, ponieważ słaby popyt i nadpodaż w innych regionach zmusiły dostawców do poszukiwania alternatywnych rynków. Miesięczna cena kontraktowa benzenu wzrosła w grudniu o 70 EUR/T, co było następstwem spadku o 150 EUR/T w listopadzie. Ponieważ popyt pozostawał słaby, producenci nie mogli przenieść wzrostu cen w grudniu. Również ceny spotowe benzenu wzrosły w grudniu, a większość uczestników rynku spodziewa się kolejnego wzrostu ceny kontraktowej w styczniu 2020 roku. Jeśli tak się stanie, marże można by jeszcze bardziej obniżyć.

 

Jeśli chodzi o inżynieryjny poliamid 66, ogólne warunki w regionie europejskim były bardzo słabe w grudniu, częściowo ze względu na typowe sezonowe wpływy i korekty zapasów na koniec roku. Jednak w tym roku uczestnicy rynku stwierdzili, że aktywność zwolniła nawet wcześniej niż zwykle w wyniku ogólnego letargu obserwowanego przez cały rok. Producenci nadal działali przy obniżonych stawkach operacyjnych, ale uczestnicy rynku twierdzili, że polimer jest łatwo dostępny. Niektórzy producenci zamknęli zakłady od połowy grudnia i nie wznawiają normalnej działalności aż do początku stycznia. Pogorszenie koniunktury na rynku motoryzacyjnym poważnie wpłynęło na popyt na inżynieryjny PA 66. Statystyki dotyczące rejestracji samochodów wykazały pewne oznaki poprawy w czwartym kwartale, choć z bardzo niskich poziomów i bez żadnego realnego sensu, że zmiany te zostaną przeniesione na 2020 rok. Według niektórych uczestników rynku rynek samochodowy może nie odzyskać w dużym stopniu w 2020 roku, gdy branża próbuje ponownie skoncentrować się na rosnących trendach w pojazdach elektronicznych. Według uczestników rynku rynki elektroniki stanęły w obliczu dalszych trudności w Nowym Roku. Dlatego grudniowy rynek był słaby pod względem popytu. Według uczestników rynku popyt na inżynieryjny PA 66 zmniejszył się o ponad 20% w 2019 roku, w porównaniu do poziomów z 2018 roku, w wyniku czego ceny stale spadały w ciągu roku. Konsumenci nie spieszyli się z uzupełnianiem zapasów w grudniu i pod koniec miesiąca nie mieli problemu z wyczerpaniem zapasów. Ceny pozostawały pod presją spadkową, chociaż ogólny brak zainteresowania zakupami w grudniu pomógł spowolnić tempo spadków z miesiąca na miesiąc. Producenci zgłosili, że osiągnęli kumulacje w przypadku ograniczonych ilości, które były przedmiotem transakcji, ale na rynku nadal słyszano konkurencyjne oferty. Dyskusje rynkowe spadły znacznie poniżej 3000 EUR/T w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a poziomy 2700-2800 EUR/T były powszechnie znane jako normy rynkowe pod koniec grudnia. Biorąc pod uwagę ewolucję rynku w ostatnich miesiącach i powszechne uznanie niższych cen, przedstawiony został spadek o 200 EUR/T w grudniu. Według źródeł rynkowych trwają dyskusje na temat kontraktów cenowych i ilościowych na 2020 rok.

 

Rynek europejski zobaczy znaczną zmianę w strukturze wraz z nowym dostawcą. Według uczestników rynku zakup BASF firmy Polvid 66 firmy Solvay zakończy się w styczniu 2020 roku. BASF przejmie kontrolę nad 50% udziałem Solvay w spółce joint venture adyponitrylu Butachimie z Invistą, a także stanie się 50% właścicielem fabryki kwasu adypinowego w Chalampe, Francja, we wspólnym przedsięwzięciu z DOMO. Zgodnie z wnioskami Komisji Europejskiej BASF został zmuszony do zbycia niektórych przedsiębiorstw w Europie w celu uzyskania zgody na zawarcie umowy. Dzięki nabyciu części „remediacyjnej” DOMO nie tylko utworzyło część JV kwasu adypinowego, ale także zakupiło zakłady Solvay w Belle-Etoile i Valence we Francji, Gorzów, Polska; i Blanes, Hiszpania. Zakłady te produkują HMDA, sól AH, polimer bazowy - poliamid 66, inżynieryjny poliamid 66 oraz proszek PA6 do drukowania 3D. /Źródło:TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito