Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

03.10
2019

Sytuacja na Rynku Poliamidów we Wrześniu

Rynek poliamidu 6 nie uległ znacznej zmianie we wrześniu, ponieważ uczestnicy rynku zaobserwowali dalszy słaby popyt ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Uczestnicy rynku zmagali się z negocjacjami cenowymi zarówno dla polimeru jak i kaprolaktamu po dużym wzroście cen benzenu. Najistotniejszym punktem dyskusji dla uczestników rynku była kwestia wzrostu cen kontraktowych benzenu o 83 EUR/T oraz sposobów odzyskania takiego wzrostu w całym łańcuchu wartości. Ten sam scenariusz istniał na rynku od kilku miesięcy, a producenci byli pod presją powstrzymania erozji marży zarówno polimeru, jak i kaprolaktamu. Ponownie we wrześniu wydaje się, że sytuacja strukturalna na rynku związana ze słabszym popytem i nadpodażą była większym czynnikiem w negocjacjach niż wzrost kosztów.

 

Uznaje się, że średnie ceny PA 6 najprawdopodobniej spadły we wrześniu, pomimo wysiłków producentów, aby przeforsować nawet niewielki wzrost. Mówiono o konkretnych przypadkach, w których osiągnięto pewne niewielkie wzrosty, ale ceny w większości były stabilne w ciągu miesiąca, na poziomie 1830-1980 EUR/T

 

Sytuacja na październik jest niejasna, szczególnie po gwałtownym wzroście cen benzenu w połowie września w reakcji na ataki na obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej. Ceny benzenu nieco zmalały w drugiej połowie miesiąca, ale Europa pozostaje regionem o najwyższej cenie dla benzenu. Ponadto różnica cen benzenu między regionami, z korzystnymi warunkami w Azji, przyczyniła się do zwiększenia liczby atrakcyjnych ofert/transakcji zawartych z importowanym poliamidem 6.

 

Firma BASF najprawdopodobniej zamierza podnieść ceny od 1 października dla kaprolaktamu i poliamidu 6. Większość, ale nie wszyscy uczestnicy rynku zgadzają się z powodami podwyżek i są gotowi do naśladowania. Istnieje jednak sceptycyzm co do szans na osiągnięcie czegoś więcej niż symboliczny wzrost, szczególnie jeśli poziom popytu nie ulegnie poprawie.

 

Zapotrzebowanie na poliamid 66 było znacznie mniejsze w 2019 roku, a uczestnicy rynku mieli nadzieję, że we wrześniu dojdzie do pewnego odreagowania - innego niż z powodu, że konsumenci wracają po okresie wakacji. Podczas gdy niektórzy uczestnicy rynku stwierdzili, że popyt we wrześniu odpowiada poziomom prognozy, inni stwierdzili, że we wrześniu odnotowali jeszcze wolniejszy popyt w porównaniu do sierpnia. Główną przyczyną spowolnienia popytu w tym roku były rozczarowujące wyniki w branży motoryzacyjnej, a we wrześniu na pewno nie nastąpiła zmiana w tym sektorze. Niektórzy producenci wydawali się koncentrować sprzedaż na gatunkach PA 66 o wyższej specyfikacji ze względu na zwiększoną konkurencję o gatunki standardowe.

 

Postój w fabryce Butachimie w Chalampe we Francji, najprawdopodobniej rozpoczął się pod koniec września. Uczestnicy rynku uważają, że istnieją wystarczające zapasy, aby utrzymać pewien poziom produkcji poliamidu i zwiększania produkcji przez cały czas wyłączenia. Oczekuje się, że producenci polimerów utrzymają zmniejszone poziomy produkcji do końca 2019 roku, ponieważ postój w Butachimie potrwa do początku grudnia. Poziomy produkcji są zwykle, a zostaną zmniejszone w grudniu ze względu na święta Bożego Narodzenia i redukcję zapasów na koniec roku.

 

Ceny PA 66 nadal spadały we wrześniu, chociaż uczestnicy rynku nie do końca zgodzili się na reprezentatywne poziomy. Podobno niektóre specjalne oferty były zawierane z podwyżkami w porównaniu do sierpnia, ale były postrzegane jako niezgodne z normą dla wszystkich wrześniowych transakcji. Ceny w dolnej części przedziału pozostawały płaskie, ale pewne obniżki odnotowano również w przypadku klas standardowych. Źródła rynkowe podały również, że pod koniec września oferowane są większe ilości na rynku spot od głównych dostawców. Rozliczenia cen dla swobodnie wynegocjowanych wolumenów były słyszalne w zakresie do około minus 50 EUR/T. Za najbardziej reprezentatywny poziom cen we wrześniu uznano 3620-3750, co oznacza spadek średnio o 25 EUR/T przy niezmienionym poziomie górnym, a dolnym skorygowanym o 50 EUR/T. /Źródło: TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito