Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

06.05
2019

Sytuacja na Rynku Poliamidu w Kwietniu

Uczestnicy rynku poliamidu 6 znaleźli się w trudnych warunkach rynkowych w kwietniu. Dostawy inżynieryjnego PA6 pozostały długie, a popyt był nadal obniżony w porównaniu do poziomów obserwowanych w 2018 roku. W kwietniu nastąpił również dość duży wzrost ceny kontraktowej benzenu, który wywierał presję na koszty produkcji.

 

Pod koniec kwietnia, wiele miesięcznych negocjacji dotyczących inżynieryjnego PA6 i kaprolaktamu były w toku, a rozliczenia odzwierciedlały ciągłą walkę producentów, którzy próbowali nadążyć za rosnącymi kosztami. Cena kontraktowa benzenu wzrosła w kwietniu o 82 EUR/T, a od stycznia ceny kontraktowe benzenu wzrosły o 155 EUR/T. W tym samym okresie ceny PA6 spadły o 55 EUR/T. W wyniku wysokiej dostępności polimeru i niskiego popytu, producenci polimerów nie byli w stanie przenieść wyższych kosztów benzenu w całym łańcuchu.

 

Istnieje szereg aspektów strukturalnych oraz tymczasowych, które sprawiają, że sytuacja w łańcuchu poliamidu 6 jest szczególnie złożona, wpływając bezpośrednio zarówno na polimer, jak i kaprolaktam. Pierwszym aspektem strukturalnym jest „nowy” poziom popytu końcowego. Po dwóch latach ciągłego i stałego wzrostu w prawie każdym segmencie istnieje zgoda co do spowolnienia poziomów popytu. Inną zmianą jest nadmierna zdolność produkcyjna polimeru wytworzonego przez nowe i zintegrowane jednostki. Producenci już w pewnym stopniu ograniczyli produkcję, aby poradzić sobie z niższym popytem, a perspektywa dalszych cięćnie wchodzi w rachubę.

 

Negocjacje cenowe w kwietniu rozpoczęły się od producentów chcących podnieść ceny o co najmniej połowę wzrost cen benzenu, jeśli nie więcej, podczas gdy konsumenci chcieli utrzymać poziom porównywalny do marca i utrzymali je na stabilnym poziomie. Wystąpiły również pewne przypadki wzrostów cen w przedziale 15-20 EUR/T, ale wzrosty nie zostały uznane za reprezentatywne dla całego rynku. Niektórzy konsumenci kupili dodatkowe ilości materiału w kwietniu w oczekiwaniu na bardziej skoordynowane próby producentów dotyczące podwyżek cen w maju. Dwóch producentów powiadomiło rynek o zamiarze podniesienia cen w maju, z końcowymi poziomami zależnymi od rozliczeń benzenu.

 

Zgodnie z informacjami rynkowymi nie odnotowano większych zmian na rynku inżynieryjnego PA 66 w kwietniu. Spowolnienie w przemyśle motoryzacyjnym, widoczne od czwartego kwartału 2018 roku, doprowadziło do okresu słabszego popytu i zapasów konsumenckich. Niektórzy konsumenci twierdzili, że nie będą potrzebować dodatkowych ilości w maju. Niektóre źródła odnotowały wyraźny brak aktywności kupujących względem transakcji spot w kwietniu, z kolei inne źródła podały, że transakcje spot zostały zawarte w ciągu miesiąca. Rozliczenia za kwiecień były notowane w szerokim zakresie, co odzwierciedlało nie tylko słabszy popyt, ale również próby powstrzymania przez dostawców impetu na rynku.

 

Za najbardziej reprezentatywny spadek cen uznano spadek o 30 EUR/T, co oznacza obniżenie zakresu cen do 3770–3970 EUR/T DDP, i jest to najniższy poziom od sierpnia 2018 roku. Obserwowane wysokie cenie widoczne w rynek w ciągu ostatnich 12-15 miesięcy był spowodowane niedoborami półproduktów, takich jak adiponitryl i HMDA, który odpowiadał okresowi bezprecedensowego silnego popytu. Niektórzy konsumenci zamierzają odejść od stosowania PA 66 w niektórych aplikacjach. Producenci zdali sobie sprawę, że sytuacja na rynku nie jest dobra i gotowi są w miarę możliwości przywróć ceny. Według uczestników rynku nie było żadnych dalszych informacji dotyczących fuzji BASF-Solvay. Zapowiadany wcześniej w tym roku przez Komisję Europejską pakiet środków zaradczych jest podobno wdrożony. Tożsamość potencjalnego nabywcy dla przedsiębiorstw, które muszą zostać wyodrębnione z połączenia porozumienie nadal nie jest znane. Uczestnicy rynku uważają, że ogłoszenie zostanie złożone przed końcem Q2, ale nie zostało to oficjalnie potwierdzone. /Źródło: TOC/

 

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito