Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

02.04
2019

Sytuacja na Rynku Poliamidów w Marcu

Miesięczne negocjacje dotyczące poliamidu 6 i kaprolaktamu zostały opisane przez uczestników rynku jako trudne. Z jednej strony podaż na rynku poprawiła się, a równocześnie popyt był słabszy w pierwszym kwartale w porównaniu do poziomów z 2018 roku. Nastąpił również dość gwałtowny wzrost cen kontraktowych benzenu o 61 EUR/T. Jednakże, ze względu na niski popyt w końcowych aplikacjach, producenci polimerów nie byli w stanie przenieść wyższych kosztów benzenu wzdłuż całego łańcucha. Uczestnicy rynku byli w pełni świadomi, że końcowe zapotrzebowanie na polimer zmalało w I kwartale w porównaniu z danymi z ubiegłego roku. Uczestnicy zgłaszali dostawy o 10-15% niższe, chociaż liczba ta różni się w zależności od źródła. Konsekwencją było obniżenie stawek operacyjnych producentów polimerów i niższe zapotrzebowanie na kaprolaktam.

 

Podczas gdy eksport kaprolaktamu był pewną opcją, producenci polimerów borykali się ze znalezieniem rynków zbytu dla nadwyżek mocy europejskich. Wraz ze wzrostem podaży na rynku zaobserwowano pewne sytuacje konkurencyjne i niższe oferty ograniczały zdolność niektórych producentów do przejścia przez wzrost cen surowców. Niektórzy uczestnicy rynku byli wyraźnie niezadowoleni z przebiegu dyskusji w marcu, ale nie byli w stanie osiągnąć żadnych wzrostów, które odzwierciedlałyby wpływ wyższych cen surowców.

 

I tak w zależności od punktu początkowego, obszaru geograficznego i ostatecznego zastosowania odnotowano różne spadki cen. Jako najbardziej wzorcowy poziom cen marcowych przyjęto 1910–2060 EUR/T DDP, co oznacza spadek o około 10 EUR/T w porównaniu do lutego. Marże wyraźnie zmniejszyły się w ostatnich miesiącach, a ponieważ w drugim kwartale spodziewane są wyższe ceny benzenu, cena rynkowa PA 6 może być pod większą presją w nadchodzących miesiącach.

 

Jeśli chodzi o PA 66, w ciągu ostatnich kilku tygodni nastąpiła zmiana w rozmowach dotyczących cen rynkowych. Pod koniec lutego uczestnicy rynku zauważyli lepszą dostępność polimeru na rynku europejskim, a niektóre źródła podały, że materiały spot były dostępne po raz pierwszy prawie rok.

 

W marcu uczestnicy rynku powiedzieli, że dalsze osłabienie popytu i brak zapasów dla konsumentów wywiera większą presję na ceny. W rezultacie uczestnicy rynku potwierdzili niższe ceny PA 66 w regionie. Niektórzy uczestnicy rynku stwierdzili, że ceny zaczęły spadać w styczniu, podczas gdy inne źródła podały, że obniżki cen były ograniczone do marca. Łącznie w pierwszym kwartale zaobserwowano spadki cen o 75–125 EUR/T, odnotowano również pewne spadki do 150 EUR/T. Poziom cen 3800-4000 EUR/T zostały skorygowany tak, aby odzwierciedlał spadek o 100 EUR/T w miesiącu marcu, biorąc pod uwagę pewne korekty, które mogły wystąpić w poprzednich miesiącach. Według uczestników rynku w kwietniu mogą nastąpić dalsze spadki, ponieważ nadal utrzymują się pytania dotyczące popytu w różnych sektorach zastosowań końcowych i ilości zapasów pozostawionych na poziomie konsumenta lub dystrybutora.

 

Firma Radici zniosła deklarację siły wyższej w odniesieniu do polimeru PA 66 i dostaw HMDA, które obowiązywały od lutego 2018 roku. Inni producenci podobno eksploatowali różne zakłady w łańcuchu PA 66 według stawek reprezentatywnych dla popytu rynkowego w tym czasie. Większość uczestników rynku pozostaje ostrożnie optymistycznie nastawiona do popytu PA 66 na drugi kwartał. Zarówno producenci, jak i konsumenci w całym łańcuchu wartości najprawdopodobniej rozpoczęli gromadzenie zapasów przed zwrotem akcji Butachimie, który ma się rozpocząć we wrześniu. /Źródło: TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito