Newsletter

Podaj swój adres e-mail

Ankiety

Poleć znajomemu drukuj drukuj

Biznes Info

08.10
2018

Sytuacja na Rynku Poliamidów we Wrześniu

Zapotrzebowanie na poliamid 6 było silne w sierpniu, ale może nie na tym samym poziomie co w poprzednich miesiącach ze względu na okres wakacji w całym regionie. Producenci polimerów skorygowali swoją produkcję do popytu. We wrześniu popyt rzekomo odzyskał dynamikę, a producenci działali na wysokich stawkach operacyjnych.

 

Ostateczne zapotrzebowanie na polimery jest określane jako bardzo duże w 2018 roku, a większość zastosowań (w tym inżynieryjnych) cieszy się stałym wzrostem. Pewne zwiększone zapotrzebowanie zostało przypisane zmaganiom na rynku PA66 związane z omówieniem substytucji między polimerami, które występowało w ostatnich miesiącach. Jednak, niektórzy uczestnicy rynku stwierdzili, że trudno jest określić ilościowo dokładną ilość zastąpionych lub ustaloną szybkość działania tego rodzaju działalności.

 

Rynek polimerów PA 6 pozostał dobrze zaopatrzony, ale nie nadprodukowany, po uruchomieniu dwóch nowych jednostek polimeryzacji - jednej w Polsce i jednej w Hiszpanii. Według źródeł rynkowych producent w Polsce nadal zwiększa wskaźniki wykorzystania w trzecim kwartale. Nowa jednostka Ube w Hiszpanii, która uruchomiona w drugim kwartale, kontynuowała także zwiększanie działalności w trzecim kwartale. Zakład ten produkuje również więcej gatunków specjalnych PA 6, dzięki czemu jego wydajność nie jest tylko standardowym rynkiem.

 

Ceny poliamidu 6 wzrosły w sierpniu do poziomu 2130-2280 EUR/T DDP, a na rynku informowano, że ceny we wrześniu znów wzrosły. Europejska cena kontraktowa benzenu na wrzesień wyniosła do 857 USD/T (tj. 733 EUR/T), co oznacza spadek odpowiednio o 10 USD/T (9 EUR/T). Ceny spot w ciągu miesiąca spadały i mogą pozostać pod presją do końca 2018 roku. Na rynku PA 66 zapasy pozostawały wyjątkowo napięte pod koniec sierpnia i we wrześniu, a sytuacja ta prawdopodobnie pozostanie niezmieniona przez kilka następnych kwartałów. BASF został zmuszony do ograniczenia działalności w swoim zakładzie w Ludwigshafen, Niemcy, na początku sierpnia z powodu braku wody do celów chłodzenia w okresie bardzo gorącej pogody. Było zrozumiałe, że miało to pewien wpływ na działalność związaną z kwasem adypinowym w tym okresie, ale chłodniejsza pogoda w drugiej połowie sierpnia pomogła złagodzić niektóre z tych zmartwień. Sytuacja Solvay pozostała nierozwiązana we wrześniu. W połowie sierpnia firma poinformowała, że na działalność poliamidową wpłynie znaczny spadek poziomu wody wzdłuż Renu, który spowodował problemy z dostawami surowców i generował straty w produkcji półproduktów wymaganych dla poliamidowych i izocyjanianowych łańcuchów w firmy. Solvay poinformował, że może nie być w stanie dotrzymać wszystkich potwierdzonych zamówień na adyponitryl, HMDA, sól poliamidową i kwas adypinowy, a także niektóre poliamidy, włókna i compoundy. Poziom wody na Renie utrzymywał się na bardzo niskim poziomie w połowie września i nie spodziewano się znacznej poprawy w pozostałej części miesiąca. Ceny poliamidu 66 wzrosły gwałtownie w 2018 roku, likwidując historyczne zależności między ceną a ceną PA 6 i wielu innych polimerów.

 

Obecnie zgodnie z notowaniami, ceny poliamidu 66 we wrześniu osiągnęły poziom 3700-3900 EUR/T (Engineering  Resin, DDP), co stanowi wzrost o 50 EUR/T w porównaniu do sierpnia. Dostawcy nie naciskają agresywnie na podwyżki cen ze względu na wolniejszy popyt i ograniczoną produkcję w ciągu miesiąca. Inni dostawcy twierdzili, że konsumenci muszą zaakceptować podwyżki cen ze względu na brak dostępnych alternatyw. /Źródło:TOC/

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito