Poleć znajomemu drukuj drukuj

Aktualności

02.06
2016

Zwycięzcy debaty w Warszawie pojadą na europejski finał

W piątej z kolei debacie uczniowskiej European Youth Debating Competition, która odbyła się 31 maja w Warszawie zwyciężyła trójka uczniów z Warszawy. Wezmą oni udział na początku października 2016 w debacie finałowej podczas 50 Jubileuszowego Spotkania Rocznego EPCA w Budapeszcie.

 

Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej otworzyła swoje podwoje dla młodzieży ponadgimnazjalnej z 15 szkół z Warszawy, Płocka i Włocławka, którzy w debacie oksfordzkiej zastanawiali się czy możliwa jest przyszłość techniki i przemysłu bez paliw i tworzyw sztucznych. Uczestnicy debatowali nad tym czy produkty chemiczne i wyroby z tworzyw sztucznych stanowią problem dla obecnego i przyszłych pokoleń, czy wręcz przeciwnie – będąkluczowe dla rozwiązania najbardziej istotnych wyzwań, takich jak zrównoważony rozwój czy ochrona klimatu i oszczędność energii. Wśród argumentów wymienianych przez obie strony znalazły się zarówno te dotyczące pozytywnej roli, jaką tworzywa sztuczne odgrywają w różnych dziedzinach takich jak transport, budownictwo, opakowania i medycyna czy medycyna, jak i te które wskazywały na konkretne problemy powodowane przez plastikowe odpady.

 

Zwycięzcami debaty w Warszawie zostali:


1.        Maksymilian Głowacki, XIV LO im. Stanisława Staszica

2.        Aleksandra Janowska, XIV LO im. Stanisława Staszica

3.        Maciej Obrębski, V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego

 

To oni wspólnie ze zwycięzcami debat z innych krajów dyskutować będą na początku października w Budapeszcie na tematy związane z przyszłością techniki, przemysłu chemicznego i tworzyw sztucznych, ujęte ogólnie w haśle „50 lat przemysłu chemicznego w Europie. I co dalej?”.

 

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Petrochemikaliów EPCA oraz stowarzyszenie PlasticsEurope wspólnie promują w Europie edukację w zakresie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki (ang. STEM - Science Technology Engineering and Mathematics). Wszystkie debaty krajowe, zaplanowane w Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Polsce, Włoszech i Wielkiej Brytanii, a także finał w Budapeszcie, odbywają się będą według takich samych zasad, a uczniowie oceniani są wg takich samych kryteriów.

 

Natalie Debuyst, reprezentująca stowarzyszenie EPCA, obecna na warszawskiej debacie powiedziała, że „To moja czwarta debata, która obserwuję. Energia z jaką młodzi ludzie dyskutują na te trudne tematy świadczy o tym, że poważnie myślą o swojej przyszłości. Mam nadzieję, że dyskutując z rówieśnikami z innych europejskich krajów w Budapeszcie podczas kolejnej debaty młodzi ludzie odkryją, jak wiele ich łączy i jak dużo można zdziałać wspólnie”.

 

Z kolei Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska zauważa, że: Przyszli inżynierowie będą musieli na co dzień mierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą zrównoważony rozwój. Dlatego cieszy nas, że już teraz rozumieją oni pozytywną rolę nowoczesnych technologii i materiałów w osiąganiu celów rozwoju uwzględniającego poszanowania zasobów i ochronę środowiska


The European Petrochemical Association (EPCA)

Stowarzyszenie EPCA, z siedzibą w Brukseli, społeczność biznesowej przemysłu chemicznego, na która składają się producenci chemikaliów oraz ich dostawcy, klienci i usługodawcy. W skład EPC wchodzi ponad 700 firm z 54 krajów. EPCA stanowi platformę regularnych spotkań, wymiany doświadczeń i wiedzy, oferując także swoim członkom i podmiotom współpracującym usługi jako think-tank. EPCA promuje edukację w zakresie nauk przyrodniczych, techniki, inżynierii i matematyki (ang. STEM)) ze szczególnym uwzględnieniem równości płci i zachowania różnorodności. EPCA podkreśla także, że przemysł chemiczny jest dobrym miejscem do realizowania i kształtowania kariery zawodowej

 

PlasticsEurope jest jednym z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych, którego centra zlokalizowane są w Brukseli, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Mediolanie i Paryżu. Stowarzyszanie utrzymuje kontakty z europejskimi i krajowymi stowarzyszeniami branżowymi i skupia ponad 100 firm członkowskich, których łączny udział w produkcji wszystkich polimerów wytwarzanych w krajach Unii Europejskiej (EU28), a także w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji i Turcji, wynosi powyżej 90%.

lista aktualności
Serwis współfinansowany ze środków UE w ramach działania 8.1.
Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej 8. osi priorytetowej Społeczeństwo informacyjne - zwiększenie innowacyjności gospodarki programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 - 2013
genplast
genplast
genplast
Dotacje Na Innowacje | Inwestujemy w Waszą Przyszłość
  • Genplast Sp. z o.o.
  • 35-328 Rzeszów, ul. Miodowa 24
  • NIP 8133616655
  • REGON 180548729
  • KRS 0000352658
  • Tel. +48 17 8611890
  • FAX +48 17 7173533
  • e-mail:
Copyright © 2010 Genplast.pl
realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito